کاربرد پودر تالک در ریشه زایی گیاهان

پودر تالک در ریشه زایی گیاهان
19 آذر, 1402
آیکو وب
96

 پودر تالک یک ماده معدنی طبیعی است که از منیزیم، سیلیکون و اکسیژن تشکیل شده است. پودر تالک در صنایع مختلفی از جمله تولید لوازم آرایشی و بهداشتی و کشاورزی کاربرد دارد. استفاده از پودر تالک در تولید لوازم آرایشی به علت خاصیت جذب چربی، بافت سبک و رنگ سفید این پودر است. در صنعت کشاورزی نیز تالک برای تولید کود، پوشش بذرها، کنترل آفات و بهبود بهره‌وری کلی کشاورزی مفید است. کاربرد پودر تالک در ریشه زایی گیاهان یکی از کاربردهای مهم این ماده در صنعت کشاورزی است که در این نوشتار درباره آن صحبت می‌کنیم.

تأثیرات مثبت پودر تالک در ریشه زایی گیاهان

تاثیر مثبت پودر تالک در ریشه زایی گیاهان

قلمه زدن یکی از روش‌های تکثیر گیاهان است. در این روش قسمتی از ساقه، برگ یا ریشه گیاه جدا شده و در شرایط مناسب کاشته می‌شود تا ریشه دهی کند. پودر تالک در ریشه زایی می‌تواند بسیار مفید و موثر ظاهر شود. پودر تالک خاصیت جاذب دارد. بنابراین با جذب آب و ایجاد یک لایه محافظ در اطراف قلمه، از خشک شدن آن جلوگیری می‌کند. از سوی دیگر پودر تالک با تحریک تولید هورمون‌های ریشه زایی، روند ریشه دهی را سرعت می‌بخشد.

تأثیرات مثبت پودر تالک در ریشه زایی گیاهان تنها فاید پودر تالک در صنعت کشاورزی نیست!

از سایر خاصیت‌های پودر تالک در کشاورزی می‌توان به مواد زیر اشاره کرد:

  • تقویت خاک: کودهای مختلف به دلیل جذب رطوبت و فشرده شدن به جمع شدن در یک نقطه از خاک تمایل دارند. پودر یک سد آبگریز در اطراف گرانول‌های کود ایجاد می‌کند. بنابراین به عنوان یک عامل ضد رسوب عمل کرده و مانع از چسبیدن ذرات کود به هم می‌شود. این کار برای کاربرد موثر کود و توزیع یکنواخت مواد مغذی در خاک بسیار مهم است.
  • محافظت از گیاهان برابر اشعه ماوراء بنفش: پودر تالک از جوانه‌های گیاهان در برابر اشعه‌های مضر نور خورشید محافظت می‌کند.
  • بهبود جوانه زنی بذرها: پوشاندن بذرها با پودر تالک به جلوگیری از کلوخه شدن بذرهای پوشش داده شده کمک می‌کند و نگهداری و کاشت آن‌ها را تسهیل می‌کند.
  • دفع حشرات: پودر تالک از ویژگی دافع حشرات برخوردار است و به محافظت از گیاهان در برابر آفات کمک کند.

 

راهنمایی برای بهبود میزان استفاده از پودر تالک در ریشه زایی گیاهان

در این بخش به ارائه راهنمایی برای بهبود میزان استفاده از پودر تالک در ریشه زایی گیاهان می‌پردازیم:

در برخی گونه‌ها می‌توان با پیش تیمار با هورمون‌های تنظیم کننده ریشه (RSH) قبل از قرار دادن آن‌ها در محیط ریشه زایی، تشکیل ریشه را تقویت کرد. هورمون‌های ریشه زا را می‌توان از محلول ماده شیمیایی فعال (به عنوان مثال اسید ایندول بوتیریک (IBA) یا نفتالین استیک اسید (NAA) تهیه کرد یا می‌توان آن را از فروشندگان محصولات کشاورزی تهیه کرد. 

این مواد شیمیایی با پودر تالک مخلوط می‌شود و پایه‌های کمی مرطوب قلمه‌ها در پودر فرو می‌روند تا مقداری پودر بچسبد. سپس قسمت پایه قلمه‌ها به مدت 24 ساعت در محلول خیس می‌شوند. این ماده شیمیایی در الکل 50 درصد با غلظت ≈ 500-10000 ppm حل می‌شود. سپس قسمت پایه قلمه‌ها به مدت 4 تا 5 ثانیه در محلول فرو می‌روند.

 مطلب پیشنهادی: کاربرد پودر تالک در کشاورزی

مزایای افزودن پودر تالک به خاک برای بهبود ریشه‌ ها

مزایای افزودن پودر تالک به خاک برای بهبود ریشه‌ ها

در کشاورزی و باغداری محصولات مختلف مورد توجه قرار گرفته است. مزایای پودر تالک در ریشه زایی تنها یکی از فواید پودر تالک برای ریشه گیاهان است. پودر تالک برای از بین بردن بیماری‌های ریشه گیاهان بسیار مفید است. استفاده از پودر تالک برای تسهیل جوانه زنی بذرها مفید و موثر است. تسهیل جوانه زنی و کاهش بیماری‌های ریشه گیاهان را تقویت کرده و به افزایش بهره‌وری کمک کند.

 

اثربخشی پودر تالک در جلوگیری از رشد علف‌ های هرز در محیط رشد گیاهان

پودر تالک در ریشه زایی گیاهان قلمه زده برای ریشه زایی و در کاشت بذرها برای جلوگیری از رشد علف‌های هرز به کار می‌رود. اثربخشی پودر تالک در جلوگیری از رشد علف‌ های هرز در محیط رشد گیاهان هم در تحقیقات و هم در تجربه ثابت شده است.

کیفیت پودر تالک مورد استفاده در کشاورزی بسیار مهم است‌. بنابراین لازم است پودر تالک را از برندهای معتبر تهیه کنیم. پودر تالک مورد الوان پودر بهترین گزینه برای استفاده در کاربردهای کشاورزی به شمار می‌رود. برای تهیه این پودر کافیست با کارشناسان الوان پودر تماس گرفته و سفارش خود را به ثبت برسانید.

پودر تالک با جذب آب و ایجاد لایه محافظ در اطراف گیاهان ریشه زایی آن‌ها را تسهیل می‌کند.

جلوگیری از رشد علف‌های هرز، تقویت ریشه زایی، تقویت خاک و دفع حشرات فواید پودر تالک در کشاورزی هستند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
اندازه گیری مش پودر کربنات کلسیم 14 مرداد, 1401

اندازه گیری مش پودر کربنات کلسیم

برای استفاده بهتر از اغلب سنگ های معدنی آنها را تبدیل به پودر می کنند. این فرایند در کارخانه پس از خالص سازی، در فرایند

مقالات ادامه مطلب
پودر کربنات کلسیم برای رزین 15 آذر, 1401

پودر کربنات کلسیم برای رزین

پودر کربنات کلسیم یا CaCO3 ماده معدنی مفید و پرکاربردی است که در بسیاری از صنایع به عنوان پر کننده استفاده می‌شود. رزین در اواخر

مقالات ادامه مطلب
پودر مل کیسه ای 16 بهمن, 1402
تفاوت پودر کربنات کلسیم و کائولن 26 مرداد, 1401

تفاوت پودر کربنات کلسیم و کائولن

کربنات کلسیم و کائولن هر دو به عنوان پرکننده‌های ارزان قیمت استفاده می‌شوند. به عبارت دیگر مواد اولیه‌ای هستند که محصولات را ارزان‌تر می‌کنند! با

مقالات ادامه مطلب
درباره شرکت الوان پودر همدان

شرکت الوان پودر از سال 1370 فعالیت خود را در زمینه تولید پودرهای میکرونیزه آغاز نمود و مدیران این شرکت تولیدی با بیش از سه دهه فعالیت در عرصه تولید طی این سال ها سعی نموده تا قدمی مثبت در راه اعتلای تولید و کارآفرینی کشور بر دارد

راه های ارتباطی با ما
اعتماد شما اعتبار ماست!

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به شرکت الوان پودر است.طراحی سایت همدان شرکت آیکو